Bu makalenin ismine rağmen, ücretsiz web sitelerinin mutlaka yeri vardır. Hobi blog yazarları ve hatta dijital portföyler oluşturmak isteyen bazı profesyoneller bu platformları mükemmel şekilde kullanabilir. Bununla birlikte, işletmeniz veya markanızla birlikte büyüyebilecek bir site istiyorsanız, hızlı ve ucuz çözümü tercih etmek kötü sonuçlara yol açabilir.

Bu makalede, ücretsiz web sitelerinin dezavantajlarını ve neden bunlardan kaçınmak isteyebileceğinizi açıklayacağız.

Atlayalım!

Ücretsiz Web Sitesi Hizmetlerine Kısa Bir Giriş

Devam etmeden önce, ‘ücretsiz web sitelerine’ atıfta bulunduğumuzda ne demek istediğimizi tanımlayalım. Bu, aşağıdakiler dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) ücretsiz barındırma sağlayan bir platform kullanılarak oluşturulan herhangi bir sitedir:

Ücretli bir barındırma planına yüklenmiş, kendi kendine barındırılan WordPress’ten (ücretsiz) veya böyle bir hizmetin parçası olarak ücretsiz olarak kaydedilmiş bir etki alanını kullanan bir web sitesinden bahsetmiyoruz. Bu paketlerdeki bir şey için ödeme yaptığınız için, bunlar ücretsiz hizmetler değildir (bazı kısımları olsa da).

Bu çözüldükten sonra, bu çözümlerin bazı web siteleri için neden kötü olabileceğine dair bazı nedenleri listeleyelim.

Ücretsiz Web Sitelerinin Kötü Olmasının 10 Nedeni

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ücretsiz web siteleri herkes için kötü değildir. Aşağıdaki noktalardan hiçbirinin sizin için önemli olmadığını düşünüyorsanız, bu bütçe dostu hizmetlerden iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ancak, bunu yapmadan önce neye bulaştığınızı bilmek en iyisidir. İşte ücretsiz platformların kötü web siteleri yapma eğiliminde olmasının en önemli nedenlerinden bazıları.

1. Gerçekten Ücretsiz Olmayabilir

Yeni başlayanlar için, aslında ücretsiz bile olmayan bir alt par hizmetine kaydoluyor olabilirsiniz. Örneğin, bazı platformlar deneme sürelerini ücretsiz bir site alıyormuşsunuz gibi görünecek şekilde tanıtır.

Gerçekte, kredi kartı bilgilerinizi vermeniz veya deneme bittikten sonra erişiminizi kaybetmeniz gerekebilir. Daha kötüsü, kayıt işlemi sırasında ödeme bilgilerinizi verdiyseniz, sağlayıcı bildirimde bulunmaksızın sizden ücret alabilir.

Bir başka olası sorun da gizli maliyetlerdir. Örneğin, web sitesi transferleri, resim barındırma, profesyonel e-posta adresleri ve diğer gelişmiş özellikler gibi hizmetler için normal ücretlerden daha yüksek ücret ödemeniz gerekebilir. Özetle, lezzetli bir teklifle her şeye girmeden önce küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun.

2. Ücretsiz Web Siteleri Genelde Düşük Performansa ve Ölçeklenebilirliğe Sahiptir

Genellikle ücretsiz web sitelerinde ortaya çıkan en göze çarpan sorun, düşük performanstır. Sayfaların yüklenmesi yavaş olma eğilimindedir ve bu da Kullanıcı Deneyiminize (UX) ve Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) zarar verir.

Bu kısmen kısıtlanmış barındırma kaynaklarından kaynaklanmaktadır. Sitenizin zamanında yüklenmesini önlemenin yanı sıra bu, sitenizi ölçeklendirmeyi de zorlaştırabilir. Sınırlı bant genişliği ve depolama, makul bir şekilde ne kadar içerik yayınlayabileceğinize bir sınır koyacaktır.

3. Özel Bir Etki Alanı Kullanamayacaksınız

Ücretsiz web sitelerinin bir diğer büyük dezavantajı, sitenizin yoursite.wordpress.com gibi markalı bir alana sahip olmasıdır  Bu profesyonelce görünmüyor, bazı ziyaretçiler için kafa karıştırıcı olabilir ve kendi markanız için faydalı değildir.

Çoğu platform, ücretli bir eklenti olarak özel alanlar sunar. Bununla birlikte, genellikle bir alan adı kayıt kuruluşundan benzer veya daha düşük bir fiyata bir tane satın alabilir ve çok daha iyi bir etki için düşük maliyetli barındırma ile eşleştirebilirsiniz.

4. Sağlayıcınız Sitenize Reklamlar Yerleştirebilir ve Para Kazanma Fırsatlarını Sınırlandırabilir

Ücretsiz web sitesi sağlayıcılarının, kullanıcıların web sitelerine kendi hizmetleri için reklamlar koyması yaygındır. Bu sizin için talihsiz bir durum çünkü reklamlar bazı ziyaretçiler için rahatsız edici olabilir. Kullanıcılar ayrıca dikkatlerini dağıtabilir ve sitenizden uzaklaşabilir.

Bu reklamların ürettiği gelirden bir kesinti yaparsanız, buna katlanmaya istekli olabilirsiniz – ama yapmıyorsunuz. Aslında, çoğu sağlayıcı kendi reklamlarınızı yayınlamanızı engeller ve hatta sitenizden herhangi bir şekilde para kazanma yeteneğinizle ilgili kısıtlamalara sahip olabilir.

Bir web sitesi başlatırken birincil hedefiniz para kazanmaksa , onu başlatmak için para ödemeniz kesinlikle daha iyi. Bu size içeriğiniz üzerinde tam (veya en azından daha fazla) kontrol ve sitenizi zaman içinde ölçeklendirme yeteneği verecektir.

5. Site Verilerinize Sınırlı Erişim Sorunlara Neden Olabilir

Ücretsiz web siteleri, özellikle WordPress gibi açık kaynaklı çözümlerle karşılaştırıldığında, verilere genellikle ücretli olanlarla aynı düzeyde erişim sağlamaz. Bu, aşağıdakiler dahil çeşitli sorunlara yol açabilir:

  • Optimizasyon ve pazarlama çabalarınızı engelleyebilecek analitiğe erişim eksikliği
  • Ücretli bir platforma geçmek istiyorsanız sitenizi başka bir sağlayıcıya taşımada zorluk
  • Artık herkese açık olmasını istemiyorsanız sitenizi kapatmanız için sınırlı yetenek

Bir web sitesi oluşturmak için gereken zamanı ve çabayı harcadığınızda, son ürünün sizin olmasını istersiniz  Kendi içeriğiniz ve verileriniz üzerindeki sınırlı kontrol, en azını söylemek sinir bozucu olabilir, s0 bunu barındırma için ödeme maliyetine katar.

6. Sağlayıcılar Ücretsiz Web Sitenizi Kapatabilir

Ücretsiz web sitesi hizmetleri genellikle Şartlar ve Koşullarında, herhangi bir nedenle hesabınızı iptal etmelerine ve işlem sırasında web sitenizi internetten kaldırmalarına olanak tanıyan maddeler içerir. Bu genellikle ödeme eksikliği veya şartların ihlali nedeniyle olur.

Bu durumda, sitenize yatırdığınız yıllarca çalışmayı kaybedebilirsiniz. Sağlayıcınızın işsiz kalması veya başka bir şekilde kapılarını kapatması da mümkündür. Bu, web sitenizin kalıcı olarak silinmesine de neden olabilir.

7. Bilgileriniz Satılabilir

Genel olarak web üzerindeki ücretsiz hizmetler söz konusu olduğunda, sağlayıcının bilgilerinizi diğer şirketlere sattığını varsaymak oldukça güvenlidir. Sonuçta, sizden başka türlü para kazanmıyorlar.

Günümüzde ve çağda, çevrimiçi gizlilik her zamankinden daha değerli. Bu nedenle, ‘ücretsiz’ web siteniz karşılığında nelerden vazgeçtiğinizi bildiğinizden emin olun.

8. Ücretsiz Web Sitesi Kurucuları Sınırlı Özelleştirme Seçenekleri ve İşlevsellik Sağlar

Ücretsiz web siteleriyle gelen bir diğer büyük aksaklık, özelleştirme seçeneklerinin ve sağladıkları diğer işlevlerin olmamasıdır. Bunlardan bazıları şunları içerebilir:

  • Hangi temaları ve eklentileri kullanabileceğinizle ilgili kısıtlamalar
  • Sınırlı e-ticaret işlevselliği (veya hiç yok)
  • Önceden oluşturulmuş öğeler veya şablonlar gibi daha az site oluşturma aracı
  • Ekleyebileceğiniz sayfa sayısı için bir sınır
  • SEO araçları çok az veya hiç yok

Eski atasözü ‘ödediğinizin karşılığını alırsınız’ kesinlikle burada geçerlidir. Başkalarının ücretsiz olarak ödediği bir hizmet alıyorsanız, muhtemelen aynı hizmeti almıyorsunuzdur.

9. Minimum Müşteri Desteği

Bununla birlikte, ücretsiz web siteleri sunan platformlar, ödeme yapmayan kullanıcılar için genellikle – varsa – fazla destek sağlamaz. En iyi ihtimalle, kendi kendine hizmet veren bir bilgi tabanı ve  belki de diğer kullanıcılardan yardım isteyebileceğiniz bir topluluk forumu bekleyebilirsiniz .

Bu, küçük barikatlar için iyi olabilir, ancak büyük bir hatayla karşı karşıya kalırsanız, rehberlik olmadan kalmak istemezsiniz. Özellikle teknoloji meraklısı değilseniz, köşenizde birinin olması için ödeme yapmak sizi hattın ilerisinde pek çok sorundan kurtarabilir.

10. Daha Fazla Güvenlik Sorunuyla Karşılaşabilirsiniz

Son fakat kesinlikle en önemlisi, ücretsiz web siteniz, ücretli planlarda barındırılan benzer sitelerden daha az güvenli olabilir. Şirketler, ödeme yapan müşteriler tarafından desteklenmeyen sunuculara o kadar fazla yatırım yapmayacaklar.

Bunun da ötesinde, ücretsiz web sitelerinin kötü amaçlı yazılım dağıtma konusunda bir üne sahiptir . Bu sadece kullanıcılarınız için korkunç değil, aynı zamanda markanızın itibarına ciddi şekilde zarar verebilir.

Sonuç

Ücretsiz bir web sitesinin teklifi cazip olabilir. Ancak, gerçekten sitenize trafik çekmek ve onu dijital bir marka haline getirmek istiyorsanız, bu hizmetlerden birine kaydolmak kötü bir notla başlıyor.

Ücretsiz web siteleri zayıf performans ve güvenliğe sahip olma eğilimindedir. Etkili bir şekilde ölçeklendirmeleri imkansızdır ve özel bir alan adı, para kazanma fırsatları ve özelleştirme seçenekleri dahil olmak üzere bir web sitesi başlatmayı değerli kılan birçok özelliği kaçıracaksınız.

Ücretsiz web siteleriyle ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde sorabilirsiniz!

Newcorner / Shutterstock.com tarafından hazırlanan makale resmi

Kaynak için tıklayın.

Translate »